Demokrati - audiokniha
Dátum vydania: 06.07.2023
Demokrati vyšli pred deväťdesiatimi rokmi, a keď budete tento impozantný román počúvať, zistíte, že sa u nás zmenilo vlastne strašne málo. Sme rovnako smiešni, drzí, domýšľaví, naivní a impulzívni ako naši starí otcovia za prvej republiky. Riešime podobné problémy, rozkročení medzi veľmi podobnými svetonázorovými ...
Detaily o knihe
Rozmer: 125x140x7 mm
Hmotnosť: 60 g
Jazyk: Slovensky
EAN: 8588006171563
Rok vydania: 2023
Žáner: Slovenská klasika
Typ: Audiokniha
Zákazníci, ktorí si kúpili túto knihu, si kúpili aj...
O knihe
Demokrati vyšli pred deväťdesiatimi rokmi, a keď budete tento impozantný román počúvať, zistíte, že sa u nás zmenilo vlastne strašne málo. Sme rovnako smiešni, drzí, domýšľaví, naivní a impulzívni ako naši starí otcovia za prvej republiky. Riešime podobné problémy, rozkročení medzi veľmi podobnými svetonázorovými brehmi. Niektoré vlastnosti a zlozvyky sa nás držia a my sa ich ani po sto rokoch nevieme zbaviť. Demokrati sú naším slovenským Veľkým Gatsbym. Hlavný hrdina komisár Landík je tiež mladík, ktorý je rozhodnutý na ceste za šťastím nepoľaviť, a aj on musí okrem osudovej lásky čeliť nečakaným prekážkam.
Eva Borušovičová
Kompletnú neskrátenú verziu knihy veľmi presvedčivo číta Lukáš Frlajs, skvelý herec a obľúbený influencer. Poznáte ho z mnohých filmov a seriálov (Nedodržaný sľub, Perinbaba a Dva svety), divadelných predstavení (Peter Grimes, Krajčírky) a jeho hlas aj zo slovenského znenia filmov (Spy Kids, Harry Potter, Smrtonostná zbraň) a seriálov (Monk či Dexter). Je tvorcom zábavných videí, znalcom popkultúry a pokémonov.
Niečo o autorovi
Janko Jesenský sa narodil 30. 12. 1874 v Turčianskom sv. Martine ako potomok šľachtického rodu Jesenských. Po ukončení právnických štúdií a zložení advokátskej skúšky si v roku 1905 založil v Bánovciach nad Bebravou advokátsku prax. Keď vypukla prvá svetová vojna, narukoval k trenčianskemu pluku, no čoskoro ho ako „pansláva- uväznili a v roku 1915 prevelili na ruský front. Tam sa pripojil k československým légiám a zúčastnil sa na bojoch proti boľševikom. Po skončení vojny sa v roku 1919 vrátil domov a aktívne sa zapojil do politického i literárneho života novej republiky.
Svoj ostrý nesúhlas s rozbitím Československej republiky vyjadril podpisom protestného memoranda, ktoré 14. marca 1939 odoslali bývalí legionári poslancom Slovenského snemu. Na existenciu Slovenského štátu potom reagoval sériou politických básní a pamfletov. Tie sa po ilegálnom vyvezení do Londýna stali súčasťou Československého vysielania BBC a neskôr vyšli knižne pod názvom Na zlobu dňa. Zomrel 27. 12. 1945 v Bratislave.