Vojenské dejiny Slovenska VII. 1968-1992
Dátum vydania: 2016
Siedmy zväzok Vojenských dejín Slovenska autorského kolektívu Igor Baka, Alex Maskalík, Matej Medvecký a Pavel Minařík završuje pôvodný edičný plán projektu, ktorý sa na pôde Vojenského historického ústavu Bratislava realizoval nepretržite od roku 1993. Obsah knihy je chronologicky rozčlenený do troch kapitol, zásadnými ...
Detaily o knihe
Počet strán: 365
Väzba: Pevná
Rozmer: 196x258 mm
Jazyk: SK Slovenský Jazyk
EAN: 9788089169344
Rok vydania: 2016
Žáner: História
Zákazníci, ktorí si kúpili túto knihu, si kúpili aj...
O knihe
Siedmy zväzok Vojenských dejín Slovenska autorského kolektívu Igor Baka, Alex Maskalík, Matej Medvecký a Pavel Minařík završuje pôvodný edičný plán projektu, ktorý sa na pôde Vojenského historického ústavu Bratislava realizoval nepretržite od roku 1993. Obsah knihy je chronologicky rozčlenený do troch kapitol, zásadnými medzníkmi sú základné vnútropolitické udalosti, ktorých význam mal vplyv aj na samotné vojenské dejiny Slovenska v predmetnom období.
Prvá kapitola sa zaoberá vojenskými aspektmi nástupu normalizácie v rokoch 1968 – 1971, ktorá bola priamym dôsledkom násilného potlačenia výsledkov tzv. pražskej jari. Čiastkové obsahové problémy, ktoré sa viažu k životu v armáde od roku 1968, ale nesúvisia bezprostredne s problematikou normalizácie, autori zaradili do úvodu jednotlivých častí druhej kapitoly, vymedzenej obdobím rokov 1971 - 1989.
ruhá, obsahovo najširšia kapitola akcentuje 20 rokov vojenského vývoja na Slovensku v podmienkach normalizačného komunistického režimu, a to až do jeho zániku v novembri 1989. Predmetná problematika je zasadená do širšieho kontextu a analyzovaná hlavne na pozadí vývoja vzťahov medzi ZSSR a USA vo vojensko-bezpečnostnej oblasti.
Tretia kapitola má ambíciu zachytiť na jednej strane krátke, na druhej veľmi dynamické obdobie od novembrovej revolúcie po rozpad federácie a vznik samostatnej Slovenskej republiky 1. januára 1993. Z hľadiska výstavby a celkového vývoja armády pritom išlo o prevratné zmeny. Pomerne veľký priestor je tu venovaný vojensko-politickým otázkam, a to v súvislosti s výstavbou novej bezpečnostnej architektúry v Európe. V tomto kontexte sa výrazne prehodnotilo tiež miesto a úlohy teritória Slovenska v stredoeurópskom regióne. Autori sa museli popasovať s vymedzením zodpovedajúceho pomeru medzi československým a slovenským prvkom. Cieľom bolo čo najviac zachytiť špecifiká vojenského vývoja na Slovensku. Zároveň sa však v dostatočnej miere zohľadňuje význam spoločného štátu, na ktorého smerovaní sa podieľal aj slovenský element, a to aj vo vojenskej a vojensko-politickej oblasti.
Kniha prináša okrem základného textu vyše 250 dobových fotografií vrátane portrétov, ukážky rôznych plagátov, výstrižky z novín či tabuľky, schémy a súpisy, ktoré uzatvára prehľadom obsadenia najdôležitejších funkcií v jednotlivých súčastiach čs. armády na Slovensku v rokoch 1968 – 1992.